TIXIK.sk » Mestá » Česko » Pardubický kraj » Svitavy » Bystré

Bystré - hotely a ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Bystré: Strážca pobytu
Bystré Mapa Mapa hotelov v Bystré

BystréBystré

Súvisiace témy

Bystré: Fotografie

Odporúčané hotely Bystré


Zobraziť všetky »


Bystré: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Bystré Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Apartmány priamo v meste, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Bystré a doprava
Kostel svatého Jana KřtiteleNáboženstvo0.1km
Hrad SvojanovHrady a zámky4km
Horní lesVyhliadka4km
Church of Saint Nicholas SvojanovNáboženstvo6km
Javorový kopecVyhliadka5km
Hrad DalecinHrady a zámky8km
Lyžiarsky areál DalečínSki areály9km
Posraná skálaVyhliadka8km
Vitochov ChurchKostol10km
Lyžiarsky areál KarasínSki areály9km
Penzion u SevcíkuUbytovanie9km
Vyhliadková veža KarasínRozhľadne9km
Lyžiarsky areál OlešniceSki areály9km
Zelenkův kopecVyhliadka10km
HadicákLyžiarske vleky12km


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 16:26:47, Nadmorská výška: 618m, Oficiálne WWW stránky :

Bystré je mesto, ktoré nájdete asi 12 km východne od Poličky , v Českej republike . Rozprestiera sa pri hranici medzi Čechami a Moravou, v nadmorskej výške asi 610 metrov. Bystré má v súčasnosti 1613 obyvateľov.

História

Najstaršie nedoložené zmienky o existencii osídlenia v týchto miestach sú z 11. storočia, prvá doložená zmienka o Bystrom je z roku 1349 na listine arcibiskupa Arnošta z Pardubíc pápežovi Klimentovi VI. V počiatkoch svojej existencie bolo Bystré súčasťou panstva Svojanov , v 16. storočí vzniklo samostatné panstvo, ktorého centrom sa stal neskorší renesančný zámok. Počas stáročí sa vystriedalo medzi majiteľmi niekoľko šľachtických rodov, z ktorých najvýznamnejším boli Bezdružický z Kolovrat, Martinicový a najmä Hohenemsový. Tí prišli do Bystrého na začiatku 18. storočia a priviezli sem svoje rodové zbierky, najmä veľmi významnú a rozsiahlu kolekciu obrazov. V 19. storočí sa panstvo stalo právom od úmrtia majetkom cisárskeho domu Habsburgovcov. Tak tomu bolo až do roku 1918, kedy sa zámok stal majetkom štátu.

Pamiatky

Pri prechádzke mestom sa na každom kroku stretnete s minulosťou, ktorá sa zároveň prelína so súčasnosťou. Z pamiatok tu môžete navštíviť barokový chrám sv. Jána Krstiteľa, renesančný zámok, radnicu, barokový plastiky- z ktorých je najkrajšia P. Mária Sedembolestná.

Turistika

Turistom mesto ponúka prehliadku kostola sv. Jána Krstiteľa a minimúzea - expozície obuvníckeho remesla a ľudového umenia, oboje so sprievodcom a výkladom, prístupná je baroková radnica. Mesto je pretkané niekoľkými značenými cyklotrasami smerom na Moravu, do Hámrov a Svojanova , do Poličky , Nedvezého a Jimramova . Značené trasy dovedú turistov na hrad Svojanov , na rozhľadňu v Nykloviciach alebo ku kaplnke v Hartmaniciach . V zime je okolie mesta ideálnym terénom pre bežkárov, v neďalekých Hámroch je k dispozícii lyžiarsky vlek na udržiavanom a zasnežovanom svahu.

Kultúra

Mesto vždy žilo veľmi intenzívnym kultúrnym životom, spestruje ho činnosť spolkov. Svedčia o tom návštevy významných postáv českej literatúry Terezy Novákovej a Jaroslava Vrchlického, ktorí tu našli inšpiráciu pre niektoré svoje diela. Dejinami Bystrého sa tiahne ako zlatá niť snaha o bohatý kultúrny i spoločenský život. V súčasnej dobe sa obnovili tradičné cirkevné slávnosti, koncom leta sa poriadajú tradičné "Zámocké slávnosti". Každoročne sa do života obce premieta množstvo podujatí organizovaných miestnymi spolkami, napr. hasičov a Sokola. Bohatá je aj činnosť Mešťianskej besedy, ktorá organizuje divadelné predstavenia a vydáva Bysterské noviny.

Status mesta

V roku 1994 bolo úspechom korunované úsilie o navrátenie štatútu mesta. Potom, čo po roku 1948 Bystré o toto administratívne postavenie prišlo, chyba bola napravená 1. júla 1994. V nasledujúcich rokoch boli uzavreté partnerské zmluvy so švajčiarskou obcou Brütten a rakúskym Hohenems, s ktorým Bystré spájajú hlboké historické korene. Bystré bolo vybrané a zapojené do holandského projektu Wijk aan Zee - Cultural Village of Europe 1999. Podarilo sa realizovať aj myšlienku na stretnutí miest rovnakého názvu.

Všetci dobrí rodáci

V roku 1996 sa do Bystrého vrátil po takmer 30 rokoch režisér Vojtěch Jasný, autor filmovej balady "Všetci dobrí rodáci", ktorá tu vznikala na konci 60. rokov, aby tu nakrútil svoj ​​nový film "Návrat strateného raja".

Praktické rady

Je možné navštíviť viacúčelové ihrisko pri Sokolovni či športovú sálu Sokolovne. Autobusové spojenie z Bystrého je do Poličky, Brna a okolitých obcí. Mesto Bystré bolo a je prirodzeným centrom školstva, obchodu a služieb pre okolité obce. Medzi ponúkané služby patrí stravovanie a ubytovanie, ktoré ponúka Hotel Vomočil a Hotel Bystré, v Hámroch Hotel Otakar. Ubytovanie a relaxačné služby ponúka penzión Kubíčkovi, bazén a saunu je možné navštíviť aj v Hoteli Bystré. V Hamry je možné navštíviť pohostinstve U Tušlov.

Spomienka

"Bystré je ostrov človečenstva. Ja sa domnievam, že práve zmierenie je jediným riešením. Keď ľudia v sebe nesú zášť a nenávisť, ich spory potom nikdy nekončia. Hľadanie zmierenia, porozumenia tolerancie a lásky - to je najdôležitejšia téma našej doby. "Takto sa pán Jasný vyjadril o svojom návrate do Bystrého.

Plusy

kľud

Mínusy

ďaleko od letiska

Vhodné pre

festivaly
aktívnu dovolenku

Služby

autoopravovňa
kostol
doktor
supermarket
práčovňa


Informácie a fakty

GPS: 49.6285, 16.3468
Nadmorská výška: 618 m
Najbližšie letisko: Pardubice Airport, 62 km
Dátum poslednej aktualizácie: 26.10.2012 15:58:20

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie

Tieto údaje sme dostali ako návrhy od komunity užívateľov TIXIK. Teraz čakajú na overenie majiteľom. Informácie si radšej overte na oficiálnom webe: www.bystre.cz

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Plusy: kľud, rovinaté okolie, blízko väčších miest, lyžiarske areály v okolí, sauna, lesy

Vidíte chybu? Pomôžte nám ju opraviť

Bystré: Recenzie

Bystré zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

BystréSvojanov (4.6km)Polička (11km)Sněžné (16km)Kuklík (17km)Březiny (18km)Milovy (19km)Letovice (19km)Svitavy (17km)

Webmap: 1 2 3