TIXIK.sk » Mestá » Rakúsko » Štajersko » Graz-Umgebung District » Graz

Graz - hotely a ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Graz: Strážca pobytu
Graz Mapa Mapa hotelov v Graz

Súvisiace témy

Najväčšie mestá Rakúska, Graz - satelitná mapa, Graz - penzióny, Graz - luxusné ubytovanie, Autopožičovne Graz, Graz: Fotografie

Odporúčané hotely Graz


Zobraziť všetky »Graz: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Graz Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Apartmány priamo v meste, Hostely a ubytovne, Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view, Plánovač výletov, Graz a doprava
LandeszeughausMúzeá0.1km
Kulturhistorische SammlungMúzeá0.1km
Stadtpfarre Hl BlutNáboženstvo0.2km
Robert Stolz MuseumMúzeá0.3km
Galerie Eugen LendlMúzeá0.4km
Mr. Philipp KonzettMúzeá0.5km
Kunsthaus GrazMúzeá0.4km
Graz CathedralKatedrály0.4km
DompfarramtNáboženstvo0.4km
Neue GalerieMúzeá0.4km
Universalmuseum JoanneumMúzeá0.4km
Graz Opera HouseDivadlo0.4km
Evangelisches Bildungswerk SteiermarkNáboženstvo0.6km
Elisabeth Selma EtareriMúzeá0.5km
Diocese museumMúzeá0.6km


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 09:40:26, Nadmorská výška: 364m, Oficiálne WWW stránky :

Graz (Štajerský Hradec) je hlavné mesto Štajerska a zároveň 2. najväčšie mesto Rakúska . Nachádza sa v juhovýchodnej časti krajiny, v nadmorskej výške 353 m, na brehu rieky Mur.

História

Oblast dnešného mesta bola osídlená už v staroveku. Prvé sídlo tu postavili Rimania. Neskôr tu obyvatelia príbuzní s dnešnými Slovincami postavili malý hrad "Gradec". Dnešný nemecký názov mesta Graz bol prvýkrát použitý v roku 1128 za vlády vojvodov Babenberských. Veľký rozkvet zažilo mesto Graz pod nadvládou Habsburgovcov, kedy sa stalo významným obchodným centrom. V roku 1281 mu cisár Rudolf I. udelil zvláštne privilégiá. Habsburgovci z miestneho opevnenia kontrolovali územie dnešného Štajerska, Korutánska, časť severného Talianska a Slovinska až po Terst . V 16. storočí tu bola vybudovaná univerzita, renesančný Krajinský dom a Hodinová veža. Počas storočí mesto úspešne čelil nájazdom Turkov i neskôr napoleonským vojskám. Tunajšia pevnosť Schlossberg v bojoch preukázala svoju veľkú silu. Bohužiaľ po dobytí Viedne musel kapitulovať i Graz. Francúzi rozbúrali a zničili rad pamiatok. Symbol mesta - hodinovú vežu však obyvatelia mesta natoľko zbožňovali, že za jej ponechanie v pôvodnom stave zaplatili Francúzom veľkú sumu peňazí. Ďalšie zničenie mesta prebehlo počas vojny, kedy tu bolo zrovnaných so zemou mnoho domov.

Kultúrne a obchodné centrum

Teraz je Graz obchodné, kultúrnym a politickým centrom celej oblasti. Dominantou mesta je zámocký vrch Schlossberg, ktorý tvorí komplex niekoľkých stavieb a opevnení na 120 metrov vysokom kopci. Najznámejšia je tunajšia hodinová veža a pevnosť, ktorej základy pochádzajú z 9. storočia. Tunajšia pevnosť je dokonca zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najsilnejšia pevnosť. Zámocký vrch tvorí historické centrum mesta Graz, ktoré je od roku 1999 zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO .

Hodinová veža

(Uhrturm) je hlavným symbolom Grazu. Prvá veža tu stála už v 13. storočí, dnešná podoba však pochádza z roku 1560. Pre lepšiu viditeľnosť bola na ciferníku umiestnená len veľká hodinová ručička. Až neskôr bola nainštalovaná minútová ručička. Najstarší z trojice zvonov v tejto veži pochádza z roku 1382. Bizarné komôrky na troch rohoch strechy, slúžili pre požiarne hliadky, ktoré z ich okien signalizovali, kde horí a pomocou červených práporov navigovali zasahujúce požiarnikov v uliciach.

Krajinský dom, zbrojnica a Glockenspiel

Mezi ďalšie významné pamiatky v meste Graz patrí Krajinský dom (Landhaus) , ktorý patrí k najvýznamnejším renesančným pamiatkam v strednej Európe , Zbrojnica Landeszeughaus z roku 1645, v ktorej sa nachádza zbierka 32 tisíc kusov brnení a zbraní z obdobia tridsaťročnej vojny, ľudový orloj Glockenspiel z roku 1905, ktorý nechal postaviť obchodník Gottfried Maurer na námestí Glockenspielplatz. Dodnes si ho tu môžete vypočuť o 11, 15 a 18 hodine. K významným pamiatkam tiež patrí Dvorné pekárstvo Hofbäckerei, gotický Dóm z 15. storočia, katedrála Herzen Jesu, bazilika Mariatrost.

Kunsthaus

Významnou modernou stavbou je Kunsthaus (Dom umenia) , ktorý je unikátnym architektonickým skvostom. Jeho architektmi boli Angličania Peter Cook a Colin Fournier, ktorí si dali za cieľ vytvoriť modernú budovu stvárňujúca živú hmotu. Budova počas roka hosťuje rôzne výstavy a expozície. Kunsthaus je otvorený denne okrem pondelka od 10 do 18 hodín. Vstupné stojí 6 EUR pre dospelých a 3 EURa pre deti.

Ostrov Murinsel

Ďalšou zaujímavou stavbou v meste Graz je umelý ostrov na rieke Mur - Murinsel. Obdivuhodnú konštrukciu umelého ostrova stvárňujúcu lastúru navrhol newyorský designer a fotograf Vito Acconci. Ostrov Murinsel je spojený s oboma brehmi rieky Mur a nachádza sa na ňom poschodová reštaurácia a útulný amfiteáter. Zaujímavosťou je, že v meste panuje teplé podnebie, ktoré na ostrov aj do mesta privádzajú vzdušné prúdy, tzv. fény, zo stredomoria.

Univerzity

Graz je tiež významným univerzitným meste. V súčasnosti tu na 6 miestnych univerzitách študuje cca 50 tisíc študentov z celého sveta.

Kultúra a akcie

Graz hosťuje počas roka veľké množstvo kultúrnych podujatí aj festivalov. Medzi tie najvyhlásenejšie patrí hudobný festival Jazz Sommer (prebieha vždy od polovice júla do konca prvého týždňa v auguste) a festival pouličných divadelných súborov La Strada (prelom júla a augusta) . V roku 2003 bol Graz vyhlásený hlavným mestom európskej kultúry. V súčasnosti tu žije cca 260 tisíc obyvateľov.

Plusy

mierne klíma

Vhodné pre

nakupovanie
poznávanie histórie
festivaly
nočný život
plavby
štúdium
aktívnu dovolenku

Zaujímavosti

stará & nová architektúra
historické centrum

Doprava a dopravné možnosti

železničná
letecká
medzinárodné letisko


Informácie a fakty

GPS: 47.0691, 15.4387
Nadmorská výška: 364 m
Dátum poslednej aktualizácie: 22.10.2012 0:30:03

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie

Tieto údaje sme dostali ako návrhy od komunity užívateľov TIXIK. Teraz čakajú na overenie majiteľom. Informácie si radšej overte na oficiálnom webe: http://www.graz.at/

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Je to hlavné mesto?: Áno
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Aktivity: horské bicykle, rybárčenie
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Prostredie mesta: hory, rieka, údolie, vinice
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Business travel (priemysel): bankový
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Služby: bankomat, pekáreň, banka, predaj bicyklov, kníhkupectvo, autobusová zastávka, požičovňa aut, autoopravovňa, myčka aut, kostol, budova súdu, zubár, doktor, čerpacia stanica, supermarket, posilňovňa, nemocnica, práčovňa, knižnica

Vidíte chybu? Pomôžte nám ju opraviť

Graz: Recenzie

Graz zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

Graz (0km)Raaba (6km)Mantscha (8km)Feldkirchen bei Graz (7km)Gössendorf (9km)Nestelbach bei Graz (13km)Rein (14km)Unterpremstätten (12km)Lannach (16km)

Webmap: 1 2 3