TIXIK.sk » Mestá » Graz

Graz - hotely a ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Graz: Strážca pobytu
Graz Mapa Mapa hotelov v Graz

Súvisiace témy

Graz - satelitná mapa, Graz - penzióny, Graz - luxusné ubytovanie, Autopožičovne Graz, Graz: Fotografie

Odporúčané hotely Graz


Zobraziť všetky »Graz: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Graz Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Apartmány priamo v meste, Hostely a ubytovne, Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view, Plánovač výletov, Graz a doprava


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 08:02:14, Nadmorská výška: 364m, Oficiálne WWW stránky :

Graz (Štajerský Hradec) je hlavné mesto Štajerska a zároveň 2. najväčšie mesto Rakúska . Nachádza sa v juhovýchodnej časti krajiny, v nadmorskej výške 353 m, na brehu rieky Mur.

História

Oblast dnešného mesta bola osídlená už v staroveku. Prvé sídlo tu postavili Rimania. Neskôr tu obyvatelia príbuzní s dnešnými Slovincami postavili malý hrad "Gradec". Dnešný nemecký názov mesta Graz bol prvýkrát použitý v roku 1128 za vlády vojvodov Babenberských. Veľký rozkvet zažilo mesto Graz pod nadvládou Habsburgovcov, kedy sa stalo významným obchodným centrom. V roku 1281 mu cisár Rudolf I. udelil zvláštne privilégiá. Habsburgovci z miestneho opevnenia kontrolovali územie dnešného Štajerska, Korutánska, časť severného Talianska a Slovinska až po Terst . V 16. storočí tu bola vybudovaná univerzita, renesančný Krajinský dom a Hodinová veža. Počas storočí mesto úspešne čelil nájazdom Turkov i neskôr napoleonským vojskám. Tunajšia pevnosť Schlossberg v bojoch preukázala svoju veľkú silu. Bohužiaľ po dobytí Viedne musel kapitulovať i Graz. Francúzi rozbúrali a zničili rad pamiatok. Symbol mesta - hodinovú vežu však obyvatelia mesta natoľko zbožňovali, že za jej ponechanie v pôvodnom stave zaplatili Francúzom veľkú sumu peňazí. Ďalšie zničenie mesta prebehlo počas vojny, kedy tu bolo zrovnaných so zemou mnoho domov.

Kultúrne a obchodné centrum

Teraz je Graz obchodné, kultúrnym a politickým centrom celej oblasti. Dominantou mesta je zámocký vrch Schlossberg, ktorý tvorí komplex niekoľkých stavieb a opevnení na 120 metrov vysokom kopci. Najznámejšia je tunajšia hodinová veža a pevnosť, ktorej základy pochádzajú z 9. storočia. Tunajšia pevnosť je dokonca zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najsilnejšia pevnosť. Zámocký vrch tvorí historické centrum mesta Graz, ktoré je od roku 1999 zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO .

Hodinová veža

(Uhrturm) je hlavným symbolom Grazu. Prvá veža tu stála už v 13. storočí, dnešná podoba však pochádza z roku 1560. Pre lepšiu viditeľnosť bola na ciferníku umiestnená len veľká hodinová ručička. Až neskôr bola nainštalovaná minútová ručička. Najstarší z trojice zvonov v tejto veži pochádza z roku 1382. Bizarné komôrky na troch rohoch strechy, slúžili pre požiarne hliadky, ktoré z ich okien signalizovali, kde horí a pomocou červených práporov navigovali zasahujúce požiarnikov v uliciach.

Krajinský dom, zbrojnica a Glockenspiel

Mezi ďalšie významné pamiatky v meste Graz patrí Krajinský dom (Landhaus) , ktorý patrí k najvýznamnejším renesančným pamiatkam v strednej Európe , Zbrojnica Landeszeughaus z roku 1645, v ktorej sa nachádza zbierka 32 tisíc kusov brnení a zbraní z obdobia tridsaťročnej vojny, ľudový orloj Glockenspiel z roku 1905, ktorý nechal postaviť obchodník Gottfried Maurer na námestí Glockenspielplatz. Dodnes si ho tu môžete vypočuť o 11, 15 a 18 hodine. K významným pamiatkam tiež patrí Dvorné pekárstvo Hofbäckerei, gotický Dóm z 15. storočia, katedrála Herzen Jesu, bazilika Mariatrost.

Kunsthaus

Významnou modernou stavbou je Kunsthaus (Dom umenia) , ktorý je unikátnym architektonickým skvostom. Jeho architektmi boli Angličania Peter Cook a Colin Fournier, ktorí si dali za cieľ vytvoriť modernú budovu stvárňujúca živú hmotu. Budova počas roka hosťuje rôzne výstavy a expozície. Kunsthaus je otvorený denne okrem pondelka od 10 do 18 hodín. Vstupné stojí 6 EUR pre dospelých a 3 EURa pre deti.

Ostrov Murinsel

Ďalšou zaujímavou stavbou v meste Graz je umelý ostrov na rieke Mur - Murinsel. Obdivuhodnú konštrukciu umelého ostrova stvárňujúcu lastúru navrhol newyorský designer a fotograf Vito Acconci. Ostrov Murinsel je spojený s oboma brehmi rieky Mur a nachádza sa na ňom poschodová reštaurácia a útulný amfiteáter. Zaujímavosťou je, že v meste panuje teplé podnebie, ktoré na ostrov aj do mesta privádzajú vzdušné prúdy, tzv. fény, zo stredomoria.

Univerzity

Graz je tiež významným univerzitným meste. V súčasnosti tu na 6 miestnych univerzitách študuje cca 50 tisíc študentov z celého sveta.

Kultúra a akcie

Graz hosťuje počas roka veľké množstvo kultúrnych podujatí aj festivalov. Medzi tie najvyhlásenejšie patrí hudobný festival Jazz Sommer (prebieha vždy od polovice júla do konca prvého týždňa v auguste) a festival pouličných divadelných súborov La Strada (prelom júla a augusta) . V roku 2003 bol Graz vyhlásený hlavným mestom európskej kultúry. V súčasnosti tu žije cca 260 tisíc obyvateľov.

Plusy

mierne klíma

Vhodné pre

nakupovanie
poznávanie histórie
festivaly
nočný život
plavby
štúdium
aktívnu dovolenku

Zaujímavosti

stará & nová architektúra
historické centrum

Doprava a dopravné možnosti

železničná
letecká
medzinárodné letisko


Informácie a fakty

GPS: 47.0691, 15.4387
Nadmorská výška: 364 m
Dátum poslednej aktualizácie: 2012-10-22 00:30:03

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie

Tieto údaje sme dostali ako návrhy od komunity užívateľov TIXIK. Teraz čakajú na overenie majiteľom. Informácie si radšej overte na oficiálnom webe: http://www.graz.at/

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Je to hlavné mesto?: Áno
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Aktivity: horské bicykle, rybárčenie
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Prostredie mesta: hory, rieka, údolie, vinice
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Business travel (priemysel): bankový
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Služby: bankomat, pekáreň, banka, predaj bicyklov, kníhkupectvo, autobusová zastávka, požičovňa aut, autoopravovňa, myčka aut, kostol, budova súdu, zubár, doktor, čerpacia stanica, supermarket, posilňovňa, nemocnica, práčovňa, knižnica

Vidíte chybu? Pomôžte nám ju opraviť

Graz: Recenzie

Graz zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

Graz (0km)Raaba (6km)Mantscha (8km)Feldkirchen bei Graz (7km)Gössendorf (9km)Nestelbach bei Graz (13km)Rein (14km)Unterpremstätten (12km)Lannach (16km)

Webmap: 1 2 3