TIXIK.sk » Ostrovy » USA » Hawaii » Hawaii » Havaj

Havaj, USA - cestovný sprievodca

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Havaj: Strážca pobytu
Havaj Mapa Mapa hotelov v Havaj

Súvisiace témy

Havaj: Fotografie

Odporúčané hotely Havaj


Zobraziť všetky »Havaj: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Havaj Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlacnejšie ubytovanie, Satelitná Google mapa, Turistická mapa regiónu, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Havaj a doprava


Turistické informácie

Kategória: Ostrovy, Aktuálny čas: 10:51:12, Nadmorská výška: 2144m, Oficiálne WWW stránky :

Havaj je najväčší ostrov zo 130 ostrovov Havajského súostrovia. Nachádza sa západne od amerického kontinentu v Tichom oceáne. Havaj administratívne patrí medzi štáty USA.

Z geológie ostrova

Morské dno pod ostrovom je takmer rovné, tvorené tuhou zemskou kôrou. Tu dochádza k úniku lávy z morského dna, čo viedlo k vzniku ostrovov. Oceánske dno pod ostrovom Havaj je najhorúcejším miestom na svete; havajské sopky sú vyššie ako Himaláje. Z rovného morského dna sa strmo týči najvyššia hora sveta Mauna Loa vo výške 9200 m. Nad povrchom ostrova Havaj však vyčnieva iba 4169 m, a preto je za najvyššiu horu sveta považovaný Mount Everest.

Havajské sopky

V oblasti činných sopiek na ostrove Havaj bol roku 1916 založený národný park Hawaii Volcanoes , kde sa nachádzajú dve najúchvatnejšie sopky sveta - Mauna Loa a Kilauea. Mauna Loa zaberá svojim 120 km dlhým a 103 km širokým kráterom polovicu rozlohy ostrova. Aj napriek žiaru, ktorý zo sopky sála, zostávajú vonkajšie steny stále pokryté snehom. Ďalšou významnou sopkou je sopka Kilauea. Je na Havajských ostrovoch najmladšia, ale inak je to najaktívnejšia sopka na svete. Na severnej polovici ostrova Havaj sú tri vyhasnuté sopky - Mauna Kea, Kohala a Hualalai. Sopečná činnosť veľmi prispieva k vytváraniu bohatej flóry. Až 90% rastlinných druhov rastúcich v národnom parku Hawaii Vocanoes sa nikde inde nevyskytuje. Aj preto bol národný park zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO .

Turistické ciele

Ostrov Havaj sa najmä pre svoju krásnu prírodu, ale aj pre širokú ponuku služieb stal obľúbeným letoviskom turistov. Najžiadanejšie a tiež najkrajšie pláže sa nachádzajú na západe ostrova, napríklad známa pláž Waikoloa. Juh ostrova Havaj je ako stvorený na prechádzky mesačnou krajinou na okraji krátera Mauna Loa, púšťou Kau alebo tropickým dažďovým pralesom. Havaj tiež preslávila osobnosť kapitána Cooka, ktorého pamiatku pripomína obelisk v Cookovom zálive. Ďalším zaujímavým miestom ostrova Havaj sú vodopády Wailuku, Peepee alebo Rainbow v blízkosti najväčšieho mesta ostrova Hilo, kde sa tiež nachádza medzinárodné letisko. Asi 12 kilometrov severne od mesta Hilo sa nachádza prekrásna tropická botanická záhrada. Havaj je nielen rajom pre milovníkov prírody, opaľovania a mora, ale aj pre potápačov a surfistov.


Informácie a fakty

GPS: 19.6426, -155.5115
Nadmorská výška: 2144 m
Na akej vode leží?:
Rozloha ostrova:
Obývaný:
Ako vznikol ostrov?:
Tvar ostrova:
Aký reliéf má ostrov?:
Je pobrežie členité?:
Vedie sem cesta z pevniny?:
Vedie sem most zo susedného ostrova?:
Dátum poslednej aktualizácie: 19.10.2012 19:26:11

Havaj: Recenzie

Havaj zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolíWebmap: 1 2 3