TIXIK.sk » Hrady a zámky » Poľsko » Malopoľské vojvodstvo » Nowy Targ District » Hrad Niedzica

Hrad Niedzica ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Hrad Niedzica: Strážca pobytu
Hrad Niedzica Mapa Mapa hotelov v Hrad Niedzica

Hrad NiedzicaHrad Niedzica

Súvisiace témy

Hrad Niedzica: Fotografie

Odporúčané hotely Hrad Niedzica


Zobraziť všetky »


Hrad Niedzica: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Hrad Niedzica Mapa Plánovač výletu na mieru
Mestá v okolí Mestá v blízkosti, Najlepšie hotely v blízkosti, Penzióny, Apartmány, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa regiónu, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Hrad Niedzica a doprava
Dunajec CastleHrady a zámky0km
CzorsztynHrady a zámky1km
Pieniny CastleHrady a zámky7km
Hrad PodolinecHrady a zámky24km
Ľubovniansky hradHrady a zámky30km
Holumnický hradHrady a zámky26km
Zámok StrážkyHrady a zámky30km


Turistické informácie

Kategória: Hrady a zámky, Aktuálny čas: 15:02:46, Nadmorská výška: 548m, Adresa: Jana Pawła II, 34-436 Czorsztyn, Poľsko, Telefón: +48 18 262 94 80

Hrad Niedzica, známy tiež pod menom hrad Dunajec, je stredoveká pevnosť v Poľsku . Nachádza sa v južnej časti krajiny, nad Czorsztynskou priehradou, na hraniciach so Slovenskom . Patrí k najväčším turistickým atrakciám v južnom Poľsku .

Hrad Dunajec

Prvé zmienky o existencii tohto hradu pochádzajú z roku 1325, a to pod pôvodným názvom Dunajec. Kráľ Karol Robert tento hrad skonfiškoval bratom Rykolfovi a Kokszovi z rodu Berzewicov a odovzdal ho Viliamovi Drugethovi, ktorý je spájaný s prestavbou pôvodného hradu v hrad kamenný. Hrad Niedzica počas svojej existencie vystriedal niekoľko majiteľov. Dvakrát bol tiež dobytý a vyrabovaný zbojníkmi. Postupne potom začal chátrať, až z neho zostali takmer len ruiny. Našťastie ale hrad zachránila na konci 18. storočia rodina Horváthovcov. Začiatkom 19. storočia bol teda Hrad Niedzica zrekonštruovaný. Na rekonštrukciu dohliadal sám Ferdinand Horváth, ktorý si hrad obľúbil a často v ňom usporadúval rôzne honosné plesy a zábavy. Tento Ferdinand neskôr daroval hrad svojej dcére Kornélii. Tá sa vydala za uhorského šľachtica Alexandra Salamona. Rodina Salamonovcov sa zdržiavala na hrade až do roku 1945, a to aj napriek tomu, že Hrad Niedzica patril od roku 1920 poľskému štátu.

Legenda o poklade Inkov

Hrad Niedzica je spojený s históriou starých Inkov. Po 2. svetovej vojne totiž prišiel na hrad potomok Sebastiána Berzeviczyho a jeho ženy Uminy, ktorá bola dcérou posledného vládcu Inkov. Sebastián chcel vraj nájsť údajný testament z roku 1797, ktorý tu zanechali spomínaní manželia synovi Antonovi. Hrad Niedzica skutočne ukrýval olovené puzdro s uzlovým písmom, ale posledné stopy o tomto puzdre žiaľ viedli len do Krakova a toto drahocenné puzdro sa nikdy nenašlo.

Hrad Niedzica dnes

Napuštenie Czorsztynské priehradnej nádrže v poslednom čase výrazne zmenilo okolitý terén. Pôvodne hrad stával vysoko nad riekou Dunajec. Dnes sa zrkadlí vo vodách tejto priehrady. Turistom sa aj tak z hradu ponúka veľmi pekný rozhľad na oblasť Pienin. Vnútri hradu Niedzica sídli národopisné múzeum (Múzeum Zamkowe) .

Praktické informácie

Hrad Niedzica je otvorený od mája do septembra od 9 do 19 hodín. Cez víkendy je otvorený do 17 hodín. V septembri je otvorený od 9 do 17 hodín. Od októbra do konca apríla je otvorený od 9 do 16 hodín. Vstupné stojí 6 PLN. Znížené vstupné stojí 4 PLN.


Informácie a fakty

GPS: 49.4225, 20.3196
Nadmorská výška: 548 m
Typ objektu:
Rok založenia:
Adresa URL - cenník vstupného:
Adresa URL : otváracia doba:
Súčasné využitie objektu:
Jednalo sa o majetok panovníka?:
Súčasný stav:
Je objekt verejne prístupný?:
Služby a možnosti:
Dátum poslednej aktualizácie: 25.10.2012 8:00:09

Hrad Niedzica: Recenzie

Hrad Niedzica zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

Niedzica (1.8km)Czorsztyn (1.9km)Łapsze Niżne (6km)Frydman (7km)Szczawnica (12km)Czarna Góra (14km)Łopuszna (15km)Bukowina Tatrzańska (17km)Szaflary (21km)

Webmap: 1 2 3