Kisvárda, Maďarsko - cestovný sprievodca

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Kisvárda: Strážca pobytu
Kisvárda Mapa Mapa hotelov v Kisvárda

KisvárdaKisvárda

Súvisiace témy

Najväčšie mestá Maďarska, Kisvárda: Fotografie

Odporúčané hotely Kisvárda


Zobraziť všetky »


Kisvárda: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Kisvárda Mapa Plánovač výletu na mieru
Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Kisvárda a doprava
Görög ChurchKostol6km
Rétközi LakeJazerá7km
Bereg MúzeumMúzeá20km
Zámok PácinHrady a zámky22km
Sabolčsko-satmársko-berežská župaRegión25km
Hrad VajaHrady a zámky26km


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 12:04:30, Oficiálne WWW stránky :

Kisvárda je malé mesto na severovýchode Maďarska . Nachádza sa v Severnej veľkej nížine, ktorá je jednou z najväčších plání na svete. Kisvárda je dôležitou dopravnou križovatkou v blízkosti hraníc so Slovenskom, Rumunskom a Ukrajinou. Leží na ploche 36 km2 a počet obyvateľov je cca 18 000.

Úrodná oblasť

Kisvárda leží v župe Szabolcs-Szatmár-Bereg, približne 25 km od mesta Nyíregyháza v Maďarsku. Výhodná poloha a dostatok ekonomických zdrojov prispeli k rozvoju celého mesta, ktoré sa stalo regionálnym centrom poľnohospodárstva, kultúry a obchodu.

História

Oblasť v okolí mesta Kisvárda bola pravdepodobne obývaná už v období neolitu. Prvé zachované zmienky o osade pochádza z roku 895. V roku 1085 je už spomenutá pevnosť menom Varda, alebo Váradi, okolo ktorej začala postupne vznikať obec. Aby sa namiesto neplietlo s iným maďarským mestom rovnakého mena, bolo nazvané Kisvárda - Malá Varda. Za vlády uhorského kráľa Štefana II. malo mesto a pevnosť za úlohu strážiť blízke hranice. Medzi 13. a 16. storočím získala Kisvárda významné postavenie a množstvo neobvyklých privilégií.

Židovská komunita

K hospodárskemu rozvoju mesta výrazne prispela židovská komunita, ktorá bola pred druhou svetovou vojnou v meste Kisvárda veľmi početná. Židia tvorili takmer 30% obyvateľov mesta; v roku 1944 boli takmer všetci uväznení v gete a potom deportovaní do Osvienčimu. Bývalá synagóga dnes slúži ako múzeum dokumentujúce miestnu históriu. Za druhej svetovej vojny bolo mesto takmer zničené. Štatút mesta opäť získalo až v roku 1970.

Pamiatky a kultúra

Kisvárda dnes hrá významnú kultúrnu a ekonomickú úlohu v celom regióne. Je tretím najväčším mestom župy Szabolcs-Szatmár-Bereg. V centre zostalo zachovalo niekoľko významných historických budov a takmer nedotknuté stredoveké ulice. K najznámejším patrí kalvinistický kostol z konca 19. storočia, goticko-barokový kostol, bývalá synagóga - dnešné Rétköz múzeum, ale predovšetkým čiastočne rekonštruovaná pevnosť Kisvárda. Vedľa pevnosti je malý komplex termálnych kúpeľov s verejným kúpaliskom. Kisvárda každoročne hostí jeden z najprestížnejších divadelných festivalov, Festival zahraničných a maďarských divadiel.

Dopravný uzol

Hlavná cestná a železničná trať vedie z ukrajinských hraníc cez mesta Nyíregyháza a Kisvárda až do maďarskej metropoly Budapešť .

Okolie mesta

V okolí mesta Kisvárda sa zachovalo niekoľko budov z obdobia dynastie Arpádovcov. Región oplýva mnohými riekami a jazerami. Jazerá v piesočných oblastiach obsahujú liečivú termálnu vodu. K najvyhľadávanejším prameňom patria zdroje v mestách Nyíregyháza , Kisvárda, Mátészalka a Tiszavasvári .


Informácie a fakty

GPS: 48.2251, 22.0835
Nadmorská výška: 105 m
Plusy:
Mínusy:
Vhodné pre:
Zaujímavosti:
Doprava a dopravné možnosti:
Počet obyvateľov:
Prostredie mesta:
Business travel (priemysel):
Aktivity:
Dátum poslednej aktualizácie: 21.10.2012 23:51:31

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie

Tieto údaje sme dostali ako návrhy od komunity užívateľov TIXIK. Teraz čakajú na overenie majiteľom. Informácie si radšej overte na oficiálnom webe: www.kisvarda.hu

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Aktivity: surfovanie
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Mínusy: pomerne draho
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Vhodné pre: poznávanie histórie, plavby, aktívnu dovolenku

Vidíte chybu? Pomôžte nám ju opraviť

Kisvárda: Recenzie

Kisvárda zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

Vásárosnamény (20km)Sátoraljaújhely (37km)Níreďháza (41km)Nyírbátor (43km)

Webmap: 1 2 3