TIXIK.sk » Mestá » Mostar

Mostar - hotely

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Mostar: Strážca pobytu
Mostar Mapa Mapa hotelov v Mostar

MostarMostar

Súvisiace témy

Mostar - satelitná mapa, Mostar - penzióny, Mostar - luxusné ubytovanie, Mostar - apartmány, Autopožičovne Mostar, Mostar: Fotografie

Odporúčané hotely Mostar


Zobraziť všetky »


Mostar: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Mostar Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Apartmány priamo v meste, Hostely a ubytovne, Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view, Plánovač výletov, Mostar a doprava


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 07:23:26, Oficiálne WWW stránky :

Mostar je mesto v Bosne a Hercegovine . Nachádza sa v južnej časti krajiny, v kantóne Hercegovina - Neretva. Mostar je piate najväčšie mesto v krajine. V súčasnosti žije v meste Mostar viac ako 105 000 obyvateľov.

Pohľady do histórie

Prvá písomná zmienka o meste Mostar pochádza z roku 1452. Od roku 1468 bol pod nadvládou Osmanskej ríše a začal sa rýchlo rozvíjať. V roku 1878 prebrali nad mestom vládu Habsburgovci a postavili v meste niekoľko pravoslávnych kostolov. Ich vláda vydržala do I. svetovej vojny. V čase balkánskeho konfliktu v 90. rokoch 20. storočia bolo mesto 18 mesiacov obliehané.

Historický most

Mesto Mostar je svetovo preslávené hlavne vďaka Starému mostu (Stari most) , ktorý tam bol postavený už v roku 1566 a prekleňuje rieku Neretvy. Vďaka nemu tiež mesto dostalo svoje meno, pretože "mostari" znamená niečo ako "strážcovia mostu". Bohužiaľ 9.novembra 1993, v čase balkánskeho konfliktu, bol most zničený. Našťastie bol ale vďaka úsiliu bývalých bojujúcich strán a za pomoci tureckých inžinierov znovu postavený. K opätovnému otvoreniu došlo 23. júla 2004. V roku 2005 bol Starý most v meste Mostar zapísaný na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Oceľový kríž

Mostar má veľký oceľový kríž nad mestom, ktorý tam umiestnili Chorváti. Bohužiaľ zo strany Bosniakov je to chápané ako provokácia a požadujú jeho odstránenie.

Doprava

Mostar je dôležitý dopravný uzol. Je to hlavná spojnica medzi Sarajevom a Metković . Z mesta Mostar vedie aj železnica do chorvátskej Ploče .

Plusy

milí ľudia
krásna architektúra
prevažne dobré počasie
skvelé jedlo
krásne pamiatky
živá a zábavná destinácia

Mínusy

ďaleko od letiska

Vhodné pre

poznávanie histórie
aktívnu dovolenku

Zaujímavosti

stará & nová architektúra

Doprava a dopravné možnosti

letecká


Informácie a fakty

GPS: 43.3419, 17.8088
Nadmorská výška: 63 m
Vzdialenosť od hlavného mesta: Sarajevo, 75 km
Dátum poslednej aktualizácie: 2012-10-22 06:37:10

Mostar: Recenzie

Mostar zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

MostarBlagaj (12km)Široki Brijeg (18km)Medžugorie (19km)Ljubuški (27km)Grude (32km)Čapljina (27km)Višići (32km)Konjic (37km)