TIXIK.sk » Hrady a zámky » Oravský hrad

Oravský hrad, Slovensko - ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Oravský hrad: Strážca pobytu
Oravský hrad Mapa Mapa hotelov v Oravský hrad

Oravský hradOravský hrad

Súvisiace témy

Oravský hrad: Fotografie

Odporúčané hotely Oravský hrad


Zobraziť všetky »


Oravský hrad: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Oravský hrad Mapa Plánovač výletu na mieru
Mestá v okolí Mestá v blízkosti, Najlepšie hotely v blízkosti, Penzióny, Apartmány, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa regiónu, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Oravský hrad a doprava


Turistické informácie

Kategória: Hrady a zámky, Aktuálny čas: 12:04:39, Nadmorská výška: 535m, Adresa: 59, 02741 Oravský Podzámok, Slovensko, Oravský Podzámok, 02741, Telefón: +421 43/581 61 14, Oficiálne WWW stránky :

Oravský hrad (Oravský zámok) patrí k národným kultúrnym pamiatkam Slovenska . Týči sa na vápencovej skale (112 m) nad riekou Oravou nad obcou Oravský Podzámok . Je jedným z najmalebnejších hradov na Slovensku.

Vznik hradu

Kamenný Oravský hrad vznikol v 13. storočia ako kráľovský hrad. Neskôr sa stal župným oravským hradom. Na jeho mieste však stálo už veľkomoravské sídlisko s Hrádkom z 9. storočia. Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú z roku 1267, kedy ho kráľ Belo IV. prevzal od Mika Balaša. V roku 1298 patril Matúšovi Čákovi Trenčianskému. Po jeho smrti pripadol Oravský hrad a celá Orava do rúk mocného magistra Donča. V roku 1333 získal hrad Karol Robert.

Husitské vojny

Počas husitských vojen najprv bránil hrad Stibor zo Stiboríc a po ňom Mikuláš Balický. Od roku 1441 bol kastelán hradu Peter Komorovský, ktorý ho nielen ubránil, ale vďaka svojej šikovnosti sa stal županom Oravy. Oravský hrad nechal opraviť a opevniť. Neskôr sa pridal na stranu povstalcov.

Prestavby

Keď bolo povstanie porazené, získal hrad Matej Korvín. Oravský hrad bol opravený a náležite prestavaný. Županom Oravy a neskôr aj majiteľom sa stal Imrich Zápoľský. Jeho rod sa zaplietol do sporu s kráľom, a ten poslal na Oravu svoje vojská, ktoré Oravský hrad získali. Kráľ potom daroval hrad Jánovi z Dubovca. Ten začal s rozsiahlou úpravou. Po jeho smrti dostal hrad dedič Sedlnický, ten však musel Oravský hrad odovzdať Františkovi Thurzovi. Thurzovci sa pričinili o dnešný vzhľad hradu.

Poškodenie a rekonštrukcia

Počas zlej hospodárskej situácie v 17. a 18. storočia bol hrad niekoľkokrát napadnutý povstalcami a zničený. V roku 1709 bol značne poškodený počas Rákociho povstania. V roku 1800 potom vyhorel. Majitelia urobili len potrebné konzervačné práce, ktoré Oravský hrad zachránili pred úplným zničením. Ďalšia významná úprava hradu sa uskutočnila v rokoch 1953-1968. Drobné úpravy prebiehajú dodnes.

Múzejné expozície

Dnes je Oravský hrad sídlom Oravského múzea. Z najvyššej časti hradu - citadely (má 880 schodov) - budete mať jedinečný výhľad na údolie Oravy ..


Informácie a fakty

GPS: 49.2619, 19.3587
Nadmorská výška: 535 m
Typ objektu:
Rok založenia:
Adresa URL - cenník vstupného:
Adresa URL : otváracia doba:
Súčasné využitie objektu:
Jednalo sa o majetok panovníka?:
Súčasný stav:
Je objekt verejne prístupný?:
Služby a možnosti:
Dátum poslednej aktualizácie: 2012-10-11 09:20:08

Oravský hrad: Recenzie

Oravský hrad zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

Dolný Kubín (7km)Nižná (13km)Zázrivá (15km)Párnica (14km)Zuberec (19km)Lúčky (15km)Oravská Lesná (17km)Liptovská Sielnica (17km)Námestovo (19km)

Webmap: 1 2 3