TIXIK.sk » Mestá » Prievidza

Prievidza - hotely

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Prievidza: Strážca pobytu
Prievidza Mapa Mapa hotelov v Prievidza

PrievidzaPrievidza

Súvisiace témy

Prievidza - satelitná mapa, Prievidza - penzióny, Prievidza: Fotografie

Odporúčané hotely Prievidza


Zobraziť všetky »


Prievidza: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Prievidza Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Prievidza a doprava


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 09:35:25, Oficiálne WWW stránky :

Prievidza

Prievidza je mesto na Slovensku . Leží v západnej časti krajine na riekach Nitra a Handlovka. Prievidza je centrom regiónu Horná Nitra. V dnešnej dobe žije v meste Prievidza približne 53 000 obyvateľov.

Pohľady do histórie

História mesta siaha až do roku 1113, s prvou písomná zmienkou v listine Zoborského opátstva. Štatút mesta získala obec v roku 1383 od kráľovnej Márie. Po vybudovaní železnice medzi mestom Prievidza a Nitrou v roku 1945 začal hospodársky rozvoj mesta.

Pamiatky a kultúra

Dominantou mesta Prievidza je rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý pochádza z roku 1666. Stavba bola dokončená v polovici 18. storočia. Túto barokovú stavbu nájdete v Starom meste. K ďalším pamiatkam patrí kostol sv. Bartolomeja z konca 14. storočia, budova kláštora a školy zo 17. storočia a kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1260. Z technických pamiatok je zaujímavé Rušňové depo, ktoré bolo vybudované v rokoch 1912 - 1913 a vďaka svojmu technickému vybaveniu to je významná historická stavba na Slovensku .

Turistika v regióne Horná Nitra

Atrakciou sú blízke Bojnice s najväčšou ZOO na Slovensku, známy je Bojnický zámok s bohatými expozíciami a ďalšie pamiatky. Samostatnou kapitolou sú liečebné a rehabilitačné pobyty v kúpeľoch a oddych na termálnych kúpaliskách napriklad v Bojniciach , Chalmovej , alebo pri vodnej nádrži Nitrianske Rudno. Región Horná Nitra je bohatý na historické pamiatky dokonca zo staršej doby kamennej. Okolie mesta Prievidza je vhodné pre pešiu turistiku, cykloturistiku, v zime poskytuje možnosti pre zjazdové aj bežecké lyžovanie.

Ďalšie aktivity

V meste Prievidza sú aj parky, z ktorých najväčší je lesný park, ktorý prechádza do súvislého porastu. Pozdĺž rieky Nitry sa rozkladá mestský park s minigolfom a umelým jazierkom. Na kúpanie je v meste Prievidza krytá plaváreň s 50 m bazénom. Za kultúrou a odpočinkom môžete vyraziť do letného kina pod holým nebom, ktorého súčasťou je aj areál s kolkami.

Plusy

skvelé jedlo
krásne scenérie
lacno

Mínusy

ďaleko od letiska

Vhodné pre

poznávanie histórie
aktívnu dovolenku
karnevaly

Zaujímavosti

stará & nová architektúra

Doprava a dopravné možnosti

železničná


Informácie a fakty

GPS: 48.7686, 18.6222
Nadmorská výška: 266 m
Dátum poslednej aktualizácie: 2012-10-22 03:01:08

Prievidza: Recenzie

Prievidza zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

PrievidzaBojnice (3.1km)Opatovce nad Nitrou (3.7km)Sebedražie (4.3km)Kremnica (23km)Žiar nad Hronom (26km)Vyhne (32km)Bystrička (37km)Martin (39km)

Webmap: 1 2 3