TIXIK.sk » Mestá » Rím

Rím - hotely

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Rím: Strážca pobytu
Rím Mapa Mapa hotelov v Rím

RímRím

Súvisiace témy

Rím - satelitná mapa, Rím - penzióny, Rím - luxusné ubytovanie, Rím - apartmány, Rím - lacné ubytovanie, Autopožičovne Rím, Rím: Fotografie

Odporúčané hotely Rím


Zobraziť všetky »


Rím: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Rím Mapa Plánovač výletu na mieru
Najväčšie mestá sveta, Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Apartmány priamo v meste, Hostely a ubytovne, Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view, Plánovač výletov, Rím a doprava


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 05:56:57, Oficiálne WWW stránky :

Rím je hlavné mesto Talianska a v minulosti tiež hlavné mesto sveta. Nachádza sa v centrálnej časti Apeninského polostrova a rozkladá sa na siedmich pahorkoch na oboch brehoch rieky Tiber. Od roku 1980 je historické centrum mesta zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO . V roku 1990 bol ešte zápis rozšírený o objekty Svätej stolice a San Paolo fuori le Mura. Dnes žije v tomto prekrásnom meste asi 2,7 milióna obyvateľov.

O meste

Rím je jedno z najstarších miest Európy . Býva nazývaný "Večným mestom". Ponúka rad krásnych pamiatok, vďaka ktorým je vyhľadávaný turistami z celého sveta. Rím je ale tiež dôležité obchodné, vzdelávacie a kultúrne centrum Talianska . Rím však nie sú len krásne a zachovalé pamiatky, ale aj davy turistov a preplnené cesty.

Vatikán

V historickom strede Ríma sa rozkladá najmenší štát sveta, Vatikán . Vo Vatikáne stojí najväčšia cirkevná stavba na svete, bazilika sv. Petra. Ďalšie informácie o Vatikáne nájdete TU .

Turistické zaujímavosti

Rím sa môže pochváliť množstvom unikátnych historických pamiatok. Nájdeme tu päť hlavných bazilík katolíckej cirkvi a celý rad kostolov. V meste sa zachovalo aj množstvo antických pamiatok. K najvýznamnejším určite patrí Koloseum či mestské katakomby. Zaujímavosťou mesta je systém verejných vodovodov so sústavou fontán a fontán. Najznámejší rímska fontána je Fontána Di Trevi . Rím je tiež známy ako mesto obeliskov, dnes ich tu nájdeme 13. Najviac navštevovanou pamiatkou mesta je bronzová socha Kapitolskej vlčice na námestí Palazzo dei Conservatori. Zoznam ďalších pamiatok v meste si môžete prezrieť TU .

História

Podle legendy založil Rím Romulus v roku 753 p.n.l. Najväčší rozkvet zaznamenalo mesto za vlády cisára Augusta, v čase rozmachu Rímskej Ríše. Po jej páde bol Rím až do roku 1870 hlavným mestom tzv. Pápežských štátov. V roku 1870 sa stal hlavným mestom zjednoteného Talianska a v neskorších rokoch aj centrom katolíckej cirkvi.

Turistické služby a praktické informácie

Širokú ponuku ubytovania v Ríme nájdete TU . V meste sa nachádza nepreberné množstvo rôznych reštaurácií, barov a kaviarní. Ak sa sem vydáte, rozhodne by ste mali ochutnať miestnu pizzu a ďalšie talianske špeciality. Nájdete tu ale snáď všetky svetové kuchyne. Hlavné nákupné časti mesta sú Via del Corso, Via Condotti a okolité ulice. Obľúbené veľké nákupné centrá sú napríklad nákupné centrum Euroma2 s približne 230 obchodmi alebo La Rinascente, čo bol prvý obchodný dom v meste (otvorený v roku 1887) . Navštíviť tu môžete tiež niektorý z mnohých trhov, len dávajte pozor na nákup falšovaných výrobkov. V Taliansku vám za to hrozí pokuta až do výšky 1000 eur. Viac o tejto problematike si môžete prečítať TU . Od roku 2011 tiež počítajte s daňou za ubytovanie, ktorá sa pohybuje od 1 do 3 eur. Novinkou je aj "muzeálny poplatok". Pri vstupe do múzeí v meste musíte platiť poplatok 1 EURo. Od tejto dane sú oslobodené len vatikánske múzea.

Zábava

Rím hosťuje počas roka celý rad sprievodných podujatí, festivalov, sviatkov a osláv. Známy je napr. Rímský letný festival, ktorý sa koná od konca júna do začiatku septembra. V jeho rámci prebiehajú rôzne hudobné podujatia rozmanitých štýlov od jazzu, cez rock, až po klasickú hudbu. Súčasťou programu sú i filmové a divadelné predstavenia, športové aktivity a špeciálne zábavné akcie určené len pre deti. Ďalšou významnou akciou v Ríme je tzv. "Biela Noc" (Bianca Notte) , ktorá prebieha približne v polovici septembra. Počas tejto noci sú otvorené všetky múzeá, ale aj obchody, reštaurácie a podobne až do rána. Ďalšou významnou akciou je Opera v Caracalla. Za nočnou zábavou sa môžete v Ríme vydať do tanečných klubov Piper, Gilda či Alien. Tieto podniky vraj patrí medzi najznámejšie. Ďalším vyhľadávaným podnikom, kde hrajú dj's, je pub Bulldog's Inn English blízkosti námestia Piazza Navona. Rad klubov a diskoték tiež nájdete v časti San Lorenzo, ktorá je vďaka blízkosti univerzity vyhľadávaná hlavne študentami a mladými ľuďmi.

Ako sa sem dostať

Rím je ľahko dostupný autom, autobusom, vlakom i letecky. Mesto má dve letiská. Hlavné - Aeroporto Leonardo da Vinci di Fiumicino a menšie - Aeroporto di Roma-Ciampino, ktoré sa nachádza juhovýchodným smerom od mesta. Prvé (hlavné) letisko ponúka najlepšie spoje do centra. Na menšie letisko sa dá zase dostať za dobrú cenu, pretože ho využívajú nízkonákladové aerolinky. Z hlavného letiska premávajú do centra ako autobusy, tak aj vlaky. Vlaky Leonardo Express odchádzajú každých 30 minút na hlavnú vlakovú stanicu Roma Termini (cesta trvá 35 minút) . Z letiska Ciampino premávajú do centra kyvadlovo autobusové linky. Ako sa hovorí "všetky cesty vedú do Ríma", nie je teda problém sa sem dostať autom i autobusom. Mesto má diaľničný obchvat napojený na diaľnice z rôznych časti krajiny. Autobusy sem chodia zo všetkých väčších miest v krajine. Pravidelne sem chodia aj medzinárodné autobusové linky, väčšinou z vybraných hlavných európskych miest.

Doprava po Ríme

Po Ríme sa dá pohybovať pomocou autobusových a električkových liniek. Je tu tiež metro, ktoré má 2 trasy - A (červená) , B (modrá) . Dobrou voľbou je určite zapožičanie bicykla, ale v historickom centre sa najlepšie pohybuje pešo.

Roma Pass

Pokud chcete v meste stráviť 3 dni a viac, zvážte nákup Roma Pass. Táto karta, ktorá stojí 25 EUR, vám ponúka voľné vstupy do dvoch múzeí alebo na dve archeologické náleziská, voľný prístup k verejnej doprave a zľavy na rôzne výstavy, hudobné podujatia, divadelné či tanečné predstavenia a pod.

Plusy

milí ľudia
mesto s kozmopolitným charakterom
prevažne dobré počasie
skvelé jedlo
živá a zábavná destinácia
krásne scenérie
osobitá miestna atmosféra
lacno
krásne pláže
mierne klíma

Mínusy

neznesiteľné letné teploty
príliš mnoho turistov
pomerne draho
časté fronty
jazykové bariéry
výskyt podvodov na turistov

Vhodné pre

nakupovanie
poznávanie histórie
rodiny s deťmi
nočný život
plavby
umenie
aktívnu dovolenku
karnevaly
zdravotnú turistiku
športovú turistiku
štúdium

Zaujímavosti

stará & nová architektúra
historické centrum

Doprava a dopravné možnosti

železničná
letecká
metro
električky
medzinárodné letisko

Business travel (priemysel)

filmový
IT


Informácie a fakty

GPS: 41.8955, 12.482
Nadmorská výška: 20 m
Najbližšie hranice: Vatikán, 2.1 km
Dátum poslednej aktualizácie: 2012-10-22 07:02:41

Rím: Recenzie

Rím zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

RímMonte Porzio Catone (21km)Colonna (23km)Monte Compatri (23km)Guidonia (23km)Gallicano nel Lazio (28km)Tivoli (27km)Zagarolo (28km)Rocca Priora (26km)

Webmap: 1 2 3