TIXIK.sk » Mestá » Bosna a Hercegovina » Sarajevo

Sarajevo - hotely

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Sarajevo: Strážca pobytu
Sarajevo Mapa Mapa hotelov v Sarajevo

SarajevoSarajevo

Súvisiace témy

Najväčšie mestá Bosny a Hercegoviny, Sarajevo - satelitná mapa, Sarajevo - penzióny, Sarajevo - luxusné ubytovanie, Sarajevo - apartmány, Sarajevo - lacné ubytovanie, Sarajevo: Fotografie

Odporúčané hotely Sarajevo


Zobraziť všetky »


Sarajevo: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Sarajevo Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Apartmány priamo v meste, Hostely a ubytovne, Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view, Plánovač výletov, Sarajevo a doprava
Ali Pasha's MosqueMešity0.2km
Bbi CentarShopping0.2km
Pozorište mladihDivadlo0.5km
Serb Orthodox CathedralKatedrály0.8km
Cathedral of Jesus' HeartNárodné parky0.9km
Bosniak InstituteMúzeá0.9km
Sarajevo SynagogueSynagógy0.9km
Avaz Twist TowerMrakodrapy1km
Vrbanja BridgeMosty0.9km
National Museum of Bosnia and HerzegovinaMúzeá1km
Gazi Husrev-Beg MosqueMešity1km
Latin BridgeMosty1km
Sarajevo Train StationVlakové stanice1km
Svrzo HouseMúzeá1km
Emperor's MosqueMešity1km


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 17:34:08, Nadmorská výška: 547m, Oficiálne WWW stránky :

Sarajevo je hlavné mesto Bosny a Hercegoviny . Rozkladá sa v rovnomennom údolí, na rieke Miljacka a je obklopené Dinárským pohorím. V súčasnosti tam žije asi 436 000 obyvateľov. Sarajevo je známe predovšetkým ako multikultúrne mesto, v ktorom vedľa seba žijú katolíci, pravoslávni, židia a moslimovia .

Pohľady do histórie

Sarajevo leží na území, v stredoveku nazývanom Vrhbosna, ktoré je do dnešnej doby používalo miestnou katolíckou diecézou. Toto územie je sústavne obývané už od neolitu, kedy sa tam postupne vystriedali Ilýri, Rimania, Góti a Slovania. V roku 1239 tam bola postavená katedrála sv. Petra a v roku 1263 citadela, ktorá bola zničená osmanskými vojskami. V roku 1435 bolo mesto dobité Osmanmi a postupne sa tu začalo rozvíjať mesto výrazne ovplyvnené osmanským štýlom ako v architektúre, tak i v kultúre. Vznikli kryté trhoviská, vodovod, mešita, madrasy a hlavne Osmanská pevnosť. V roku 1507 bol prvýkrát použitý názov mesta Sarajevo, ktorý sa vyvinul z tureckých mien. Koncom 17. storočia bolo mesto vyplienené rakúskou armádou a jeho rozmach ustal. Po ustanovení štátu Juhoslávia, v čele s Josip Broz Titom, sa Sarajevo stalo opäť centrom Bosny a Hercegoviny . Počas Bosnianskej vojny bolo mesto obliehané od roku 1992 až do roku 1995 a po celú túto dobu bolo odrezané od okolitého sveta. Sarajevo bolo vojnou silne zničené, avšak v súčasnosti už je pomerne dobre zrekonštruované. V okolitom pohorí sa však stále nachádzajú míny.

Pamiatky a kultúra

Vďaka striedaniu rôznych kultúr a náboženstiev v histórii Sarajeva ponúka mesto množstvo rozmanitých pamiatok. Pretože je tamojší život pevne spätý s náboženstvom, jedná sa hlavne o rôzne sakrálne stavby. K najznámejším patrí Ali-pašova mešita - najimpozantnejšia sakrálna stavba osmanskej architektúry na Balkáne. Ďalej tam je Gazi Husrev-begova mešita, Katedrála srdca Ježišovho, postavená v neogotickom štýle, kláštor moslimských mníchov Sinanova tekije a Latinský most z roku 1541. Dominanta mesta Sarajevo je Sarajevská knižnica, postavená v roku 1896 v pseudomaurském slohu. Krajinské múzeum a Múzeum Sarajeva sídli v niekoľko sto rokov starých budovách, rovnako ako množstvo divadiel v Sarajeve.

Šport

V roku 1984 preslávilo Sarajevo konanie XIV. Zimných olympijských hier, prvýkrát usporiadaných v socialistickom štáte. Do dnešnej doby zostalo zachovaných veľa športových zariadení, využívaných počas olympiády. V meste sídlia prvoligové futbalové tímy FK Željezničar a FK Sarajevo.

Doprava

Sarajevo v súčasnosti prechádza významnou obnovou infraštruktúry. Juhozápadne od mesta leží Sarajevské medzinárodné letisko, známe tiež ako Butmir Airport. Verejnú dopravu zabezpečuje niekoľko električkových a trolejbusových liniek, vrátane rozsiahlej autobusovej siete.

Plusy

rovinaté okolie

Doprava a dopravné možnosti

medzinárodné letisko


Informácie a fakty

GPS: 43.8593, 18.4145
Nadmorská výška: 547 m
Počet obyvateľov: 400 000
Rok založenia mesta: 1461
Je to hlavné mesto?: Áno
Dátum poslednej aktualizácie: 22.10.2012 3:26:42

Sarajevo: Recenzie

Sarajevo zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

SarajevoPale (13km)