TIXIK.sk » Mestá » Maďarsko » Boršodsko-abovsko-zemplínska župa » Sárospatak

Sárospatak - ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Sárospatak: Strážca pobytu
Sárospatak Mapa Mapa hotelov v Sárospatak

SárospatakSárospatak

Súvisiace témy

Najväčšie mestá Maďarska, Sárospatak: Fotografie

Odporúčané hotely Sárospatak


Zobraziť všetky »


Sárospatak: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Sárospatak Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Apartmány priamo v meste, Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Sárospatak a doprava
Hrad RakócziHrady a zámky0.3km
Termálne kúpalisko SárospatakKúpanie2km
Tokaj Wine RegionRegión15km
Hrad Veľký KamenecHrady a zámky18km
Zemplínske HillsKopec17km
Zámok PácinHrady a zámky19km
Szuha ValleyÚdolia17km
Múzeum TokajMúzeá24km
St. Catherine ChapelKaplnky26km
TiszaKemp25km
Spori SportKemp25km
Tarcal Vezér térFontány27km
Hrad FüzériHrady a zámky26km


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 14:02:48, Telefón: +36 47 513 240, Oficiálne WWW stránky :

Sárospatak je malebné maďarské mestečko s historickým centrom. Nachádza sa v centre Tokajského regiónu, v údolí rieky Bodrog, približne 35 km od mesta Tokaj . Na chránenej náhornej plošine na úpätí Tokajských vrchov žije približne 18 000 obyvateľov.

Historické pamiatky

Sárospatak je obľúbeným turistickým miestom. Nachádza sa tu množstvo historických pamiatok, známe termálne kúpele a mesto leží v preslávenej vinohradníckej oblasti Tokaj Hegyalja. Dominantou mesta je hrad Rákóczi . Sárospatak je považované za jedno z najkrajších miest Maďarska. V roku 2002 bolo 5000 árov miestnych viníc zapísaných na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

História

Oblasť okolo mesta Sárospatak bola osídlená už v staroveku. V roku 1201 získalo mestečko štatút mesta a stalo sa významným miestom na obchodnej ceste z Poľska. Do stavu slobodného kráľovského mesta bol Sárospatak menovaný kráľom Žigmundom. V roku 1460 získalo právo konať trhy. Mesto bolo tiež prvým miestom v Maďarsku, z ktorého sa začala šíriť reformácia. Vznikla tu jedna z najvýznamnejších vysokých škol Maďarska, na ktorej pôsobil niekoľko rokov učiteľ národov Jan Ámos Komenský. Sárospatak získaval postupne povesť významného kultúrneho centra celej oblasti.

Hrad Rákoczi

Najznámejšou historickou pamiatkou mesta Sárospatak je hrad Rákoczi, ktorý dal postaviť Ondrej II. Uhorský. Neskôr sa stal majetkom rodiny Rákoczi. Mesto Sárospatak zažilo neobvyklý rozkvet od roku 1630, kedy bol Juraj Rákoczi zvolený kniežaťom Sedmohradska.

Zaujímavosti mesta Sárospatak

Dnešné mesto Sárospatak je pre svoji kultúrnu tradíciu i súčasnosť označované ako Atény na brehu rieky Bogrod. V historickom centre sa zachovali gotické i renesančné budovy. Hradný kostol s dreveným oltárom je najcennejšou gotickou pamiatkou Maďarska. Kalvinistická škola zo 16. storočia bola uznávaným vzdelávacím centrom, kde študovalo mnoho významných osobností. V centre mesta Sárospatak nájdete množstvo moderných budov, obchodov, restaurácií a multifunkčných zariadení. Miestne termálne kúpele Sárospatak Végardó, obklopené upraveným parkom sú doplnené verejným kúpaliskom s plaveckým bazénom a detským bazénikom. Z prístavu na rieke Bodrog pravidelne vyrážajú lode na výlety do mesta Tokaj , predovšetkým s cieľom navštíviť slávne Tokajské múzeum .

Mesto vína, kúpeľov a kultúry

Sárospatak je predovšetkým mestom vína, kúpeľov a kultúry. V prastarých pivniciach možno ochutnať vína z historických vinárskych oblastí. Pozdĺž brehu rieky Bodrog cez chránenú oblasť náhornej plošiny Tokaj vedú turistické chodníky. Okolie mesta Sárospatak priamo láka na obľúbené výlety na koňoch do krásnej prírody Tokajských vrchov.


Informácie a fakty

GPS: 48.3181, 21.5684
Nadmorská výška: 118 m
Najbližšie letisko: Budapest Liszt Ferenc International Airport, 198 km
Najbližšie hranice: Slovensko, 13 km
Dátum poslednej aktualizácie: 21.10.2012 23:51:22

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie

Tieto údaje sme dostali ako návrhy od komunity užívateľov TIXIK. Teraz čakajú na overenie majiteľom. Informácie si radšej overte na oficiálnom webe: www.sarospatak.hu

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Doprava a dopravné možnosti: železničná
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Plusy: kľud, možnosť kúpania, rovinaté okolie, blízko väčších miest, golfové ihriská, rodisko významných osobností, sauna, lesy
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Mínusy: horšia dopravná dostupnosť, ďaleko od letiska

Vidíte chybu? Pomôžte nám ju opraviť

Sárospatak: Recenzie

Sárospatak zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

SárospatakTolcsva (10km)Sátoraljaújhely (11km)Erdőbénye (17km)Tállya (27km)Tokaj (25km)Tarcal (27km)Níreďháza (42km)

Webmap: 1 2 3