TIXIK.sk » Mestá » Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves - hotely

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Spišská Nová Ves: Strážca pobytu
Spišská Nová Ves Mapa Mapa hotelov v Spišská Nová Ves

Spišská Nová VesSpišská Nová Ves

Súvisiace témy

Spišská Nová Ves: Fotografie

Odporúčané hotely Spišská Nová Ves


Zobraziť všetky »


Spišská Nová Ves: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Spišská Nová Ves Mapa Plánovač výletu na mieru
Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Spišská Nová Ves a doprava


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 20:34:47, Nadmorská výška: 452m, Oficiálne WWW stránky :

Spišská Nová Ves je okresné mesto ležiace na východnom Slovensku . Nachádza sa v južnej časti Hornádskej kotliny, na oboch brehoch rieky Hornád. V súčasnej dobe tu žije okolo 38 000 obyvateľov. Spišská Nová Ves je hospodárske, administratívne a kultúrne centrum Spiša.

Pohľad do histórie

Spišská Nová Ves vznikla ako obec už v 12. storočí. Podľa úzkej a dlhej zástavby dostala meno Iglov. V 13. storočí založili kolonisti v jej blízkosti obec Nová Ves, ktorá sa prvýkrát pripomína roku 1268. Roku 1778 sa Nová Ves stala sídlom Provincie 16 spišských miest, vrátených z poľského zálohu. Za II. svetovej vojny a Slovenského národného povstania sa Spišská Nová Ves stala jedným z centier odporu na Spiši.

Pamätihodnosti

V meste Spišská Nová Ves vás zaujme rad pamiatok, ako napríklad gotický farský kostol zo 14. storočia, ktorý vyniká hlavne 87 metrov vysokou vežou (údajne najvyššou na Slovensku ) . V interiéri kostola sa zachovala neskoro gotická kalvária od majstra Pavla z Levoče (1520) , gotické tabuľové obrazy a relikviár v tvare kríža. Ďalšou významnou pamiatkou v meste Spišská Nová Ves je tzv. Malý kostol. Na rozľahlom námestí nájdeme početné meštianske a remeselnícke domy s renesančnou alebo barokovou úpravou fasád. Významný je hlavne tzv. Provinčný Dom, bývalé sídlo Provincie 16 spišských miest. Jedná sa o stredovekú stavbu s bohatou rokokovou štukovou výzdobou na priečelí. Za zmienku stojí aj klasicistická radnica, postavená v roku 1780.

Kultura

Mesto Spišská Nová Ves má významný podiel na kultúrnom rozvoji Spiša. V roku 1904 bolo postavené v budove Reduty mestské divadlo. V roku 1932 vznikol divadelný spolok Hviezdoslav, ktorý je činný dodnes. V meste Spišská Nová Ves sídli Spišské divadlo, Múzeum Spiša, Galérie umelcov Spiša alebo známa ZOO Spišská Nová Ves. V meste se nachádza aj sídlo správy NP Slovenský raj .


Informácie a fakty

GPS: 48.9423, 20.5631
Nadmorská výška: 452 m
Plusy:
Mínusy:
Vhodné pre:
Zaujímavosti:
Doprava a dopravné možnosti:
Počet obyvateľov:
Prostredie mesta:
Business travel (priemysel):
Aktivity:
Dátum poslednej aktualizácie: 2012-10-15 02:47:16

Spišská Nová Ves: Recenzie

Spišská Nová Ves zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

Spišská Nová VesSpišské Tomášovce (7km)Levoča (9km)Mlynky (14km)Dedinky (16km)Stratená (18km)Vrbov (19km)Poprad (23km)Kežmarok (24km)

Webmap: 1 2 3