TIXIK.sk » Mestá » Subotica

Subotica - hotely a ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Subotica: Strážca pobytu
Subotica Mapa Mapa hotelov v Subotica

SuboticaSubotica

Súvisiace témy

Subotica - luxusné ubytovanie, Subotica: Fotografie

Odporúčané hotely Subotica


Zobraziť všetky »


Subotica: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Subotica Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Hostely a ubytovne, Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view, Plánovač výletov, Subotica a doprava


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 09:03:59, Oficiálne WWW stránky :

Subotica je druhé najväčšie mesto v regióne Vojvodina, v Srbsku . Nachádza sa na severe krajiny v blízkosti hranice s Maďarskom , asi 200 km severne od hlavného mesta Belehrad .

Pohľady do histórie

Název Subotica sa prvýkrát objavil v roku 1653, ale prvá zmienka o meste Subotica pochádza pravdepodobne už z roku 1241. Prvý písomný záznam pochádza z roku 1391, kedy maďarský kráľ Matyáš venoval mesto Subotica svojmu príbuznému, ktorým bol János Pongrác Dengelegi. Ten dal v meste postaviť v roku 1470 pevnosť, pretože sa obával invázie Turkov. Po bitke pri Moháči (v roku 1526) sa stredoveké kráľovstvo Srbska rozpadlo a Subotica sa stala hraničným mestom Osmanskej ríše. Väčšina pôvodného maďarského obyvateľstva utiekla do Maďarska . Osmanskí Turci vyľudnené mesto kolonizovali osadníkmi z rôznych častí Balkánu, predovšetkým pravoslávnymi Srbmi. Po rozhodujúcej bitke pri meste Senta sa po víťazstve rakúskeho vojvodcu Eugena Savojského stala Subotica súčasťou vojenského hraničného pásma habsburskej monarchie. V období Rákócziho povstania, ktoré je známe ako Kurucké vojny, došlo v regióne k bitke Rákocziho vojsk s ozbrojencami, ktoré tvorili predovšetkým južní Slovania, Srbi a Bunjevci. Subotica sa postupne rozvinula z vojenského mesta do regionálneho centra. V roku 1779 získala Subotica štatút slobodného kráľovského mesta, čo sa stalo veľkým impulzom k rozvoju mesta. Od roku 1867 nasledovalo najlepšie obdobie mesta. Vzniklo divadlo, školy, v roku 1869 spojila železnica mesto so svetom a v roku 1896 začala elektrifikácia mesta. Po I. svetovej vojne v roku 1918 sa Subotica stala súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov. V roku 1941, v období II. svetovej vojny, bola pripojená k Maďarsku . Počas II. svetovej vojny mesto stratilo 7000 svojich občanov, prevažne Srbov, Maďarov a Židov. Mnohí z nich boli deportovaní do koncentračného tábora Osvienčim . V roku 1944 bolo mesto oslobodené a Subotica sa stala súčasťou socialistickej Juhoslávie. V povojnovom období sa mesto ďalej rozvíjalo. Balkánske vojny v roku 1990 spôsobili príval utečencov z Chorvátska , Bosny a Hercegoviny a Kosova. Naopak mnoho Maďarov a Chorvátov muselo v období vypätého nacionalizmu Miloševičovho režimu Srbsko opustiť. Aj napriek tlaku centrálnej vlády sa v tomto ťažkom období miestny vodcovia riadili lokálnou politikou a snažili sa minimalizovať dopady vojnového utrpenia.

Ďalšie zaujímavosti

Subotica je centrum rímskokatolíckej diecézy v Báčke a má najvyššiu koncentráciu katolíkov v Srbsku . Takmer všetky budovy sú postavené v secesnom štýle. Najpozoruhodnejšie stavby sú mestská radnica, katolícka katedrála sv. Terézie, františkánsky kláštor alebo židovská synagóga z prelomu 20. storočia.

Plusy

rovinaté okolie
mierne klíma

Mínusy

ďaleko od letiska


Informácie a fakty

GPS: 46.0999, 19.671
Nadmorská výška: 112 m
Najbližšie hranice: Maďarsko, 8.9 km
Dátum poslednej aktualizácie: 2012-10-21 21:56:22

Subotica: Recenzie

Subotica zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

SuboticaPalić (7km)Krivaja (32km)Feketić (48km)