TIXIK.sk » Mestá » Srbsko » Subotica

Subotica - hotely a ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Subotica: Strážca pobytu
Subotica Mapa Mapa hotelov v Subotica

SuboticaSubotica

Súvisiace témy

Najväčšie mestá Srbska, Subotica - luxusné ubytovanie, Subotica: Fotografie

Odporúčané hotely Subotica


Zobraziť všetky »


Subotica: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Subotica Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Hostely a ubytovne, Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view, Plánovač výletov, Subotica a doprava
Narodno PozorišteDivadlo0.1km
Subotica National TheatreDivadlo0.4km
Zelena fontanaFontány0.4km
Gradska KucaRadnice0.5km
Open UniversityUniverzita0.5km
Subotica SynagogueSynagógy0.5km
St. Teresa of Avila CathedralKatedrály0.9km
Jazero PalićJazerá7km
Tresetiste LakeJazerá8km
Majdan LakeJazerá8km
Jazero LudašJazerá11km
Velebit LakeJazerá21km
Jazero Bačka TopolaJazerá29km


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 17:59:07, Oficiálne WWW stránky :

Subotica je druhé najväčšie mesto v regióne Vojvodina, v Srbsku . Nachádza sa na severe krajiny v blízkosti hranice s Maďarskom , asi 200 km severne od hlavného mesta Belehrad .

Pohľady do histórie

Název Subotica sa prvýkrát objavil v roku 1653, ale prvá zmienka o meste Subotica pochádza pravdepodobne už z roku 1241. Prvý písomný záznam pochádza z roku 1391, kedy maďarský kráľ Matyáš venoval mesto Subotica svojmu príbuznému, ktorým bol János Pongrác Dengelegi. Ten dal v meste postaviť v roku 1470 pevnosť, pretože sa obával invázie Turkov. Po bitke pri Moháči (v roku 1526) sa stredoveké kráľovstvo Srbska rozpadlo a Subotica sa stala hraničným mestom Osmanskej ríše. Väčšina pôvodného maďarského obyvateľstva utiekla do Maďarska . Osmanskí Turci vyľudnené mesto kolonizovali osadníkmi z rôznych častí Balkánu, predovšetkým pravoslávnymi Srbmi. Po rozhodujúcej bitke pri meste Senta sa po víťazstve rakúskeho vojvodcu Eugena Savojského stala Subotica súčasťou vojenského hraničného pásma habsburskej monarchie. V období Rákócziho povstania, ktoré je známe ako Kurucké vojny, došlo v regióne k bitke Rákocziho vojsk s ozbrojencami, ktoré tvorili predovšetkým južní Slovania, Srbi a Bunjevci. Subotica sa postupne rozvinula z vojenského mesta do regionálneho centra. V roku 1779 získala Subotica štatút slobodného kráľovského mesta, čo sa stalo veľkým impulzom k rozvoju mesta. Od roku 1867 nasledovalo najlepšie obdobie mesta. Vzniklo divadlo, školy, v roku 1869 spojila železnica mesto so svetom a v roku 1896 začala elektrifikácia mesta. Po I. svetovej vojne v roku 1918 sa Subotica stala súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov. V roku 1941, v období II. svetovej vojny, bola pripojená k Maďarsku . Počas II. svetovej vojny mesto stratilo 7000 svojich občanov, prevažne Srbov, Maďarov a Židov. Mnohí z nich boli deportovaní do koncentračného tábora Osvienčim . V roku 1944 bolo mesto oslobodené a Subotica sa stala súčasťou socialistickej Juhoslávie. V povojnovom období sa mesto ďalej rozvíjalo. Balkánske vojny v roku 1990 spôsobili príval utečencov z Chorvátska , Bosny a Hercegoviny a Kosova. Naopak mnoho Maďarov a Chorvátov muselo v období vypätého nacionalizmu Miloševičovho režimu Srbsko opustiť. Aj napriek tlaku centrálnej vlády sa v tomto ťažkom období miestny vodcovia riadili lokálnou politikou a snažili sa minimalizovať dopady vojnového utrpenia.

Ďalšie zaujímavosti

Subotica je centrum rímskokatolíckej diecézy v Báčke a má najvyššiu koncentráciu katolíkov v Srbsku . Takmer všetky budovy sú postavené v secesnom štýle. Najpozoruhodnejšie stavby sú mestská radnica, katolícka katedrála sv. Terézie, františkánsky kláštor alebo židovská synagóga z prelomu 20. storočia.

Plusy

rovinaté okolie
mierne klíma

Mínusy

ďaleko od letiska


Informácie a fakty

GPS: 46.0999, 19.671
Nadmorská výška: 112 m
Počet obyvateľov: 100 000
Najbližšie hranice: Maďarsko, 8,9 km
Dátum poslednej aktualizácie: 21.10.2012 21:56:22

Subotica: Recenzie

Subotica zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

SuboticaPalić (7km)Krivaja (32km)Feketić (48km)