Tata - hotely a ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Tata: Strážca pobytu
Tata Mapa Mapa hotelov v Tata

Súvisiace témy

Tata: Fotografie

Odporúčané hotely Tata


Zobraziť všetky »Tata: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Tata Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Apartmány priamo v meste, Hostely a ubytovne, Hotely v centre, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Tata a doprava


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 18:17:31, Oficiálne WWW stránky :

Tata je turisticky obľúbené mestečko v Maďarsku . Nachádza sa v severozápadnej časti krajiny. Od hlavného mesta Budapešť je mesto Tata vzdialené necelých 60 kilometrov.

História

Tata je historicky bohaté mesto. Archeologické náleziská ukazujú už osídlenia Rimanmi. Od 14. storočí sa mesto stalo významným, najmä vďaka Starému hradu. Hrad nechal na začiatku 15. storočia kráľ Žigmund prestavať na palác, v ktorom žila jeho dcéra Eliška Luxemburská. Neskôr kráľ Matej Korvín premenil Tata na kráľovskú loveckú základňu. Ku koncu 17. storočia bolo mesto aj hrad z veľkej časti zničené nájazdami Turkov. Až v 18. storočí sa mesto Tata dočkalo rozkvetu. Rodina Esterházyovcov sa postarala o výstavbu väčšiny barokových budov, ktoré dodávajú mestu osobitý ráz.

Zaujímavosti

Mezi najvýznamnejšie pamiatky mesta Tata zaiste patrí Starý hrad - Öregvár. V prízemí hradu môžete uvidieť archeologické pozostatky rímskeho osídlenia a pozostatky benediktínskeho kláštora z 12. storočia. Na prvom poschodí hradu môžete vidieť výstavu "Život v starom hrade". Na druhom poschodí sú umiestnené umelecké predmety remeselníkov a porcelán z mesta Tata. Jedna zo štyroch veží a krídlo paláca boli na konci 19. storočia prestavané v neogotickom štýle. Dnes tu sídli Múzeum Domokose Kuny. Okrem Starého hradu je mesto Tata známe tiež ako mesto mlynov. Öregvár je obklopený hradnou priekopou, z ktorej je voda vedená do kanálov tvoriacich mlynské náhony. Medzi najzaujímavejšie mlyny patrí napríklad Mlyn Cifra. Je zo 16. storočia a má päť mlynských kôl. Ďalším zaujímavým mlynom je Mlyn Nepomucenus z 18. storočia, v ktorom je dnes múzeum nemeckej menšiny. Medzi zaujímavosti mesta Tata patrí aj kostol sv. Kríža alebo osemuholníková drevená veža s hodinami z 18. storočia.

Aktivity

Vzhľadom k polohe mesta Tata na brehoch dvoch jazier, Starého jazera a Malého jazera, ponúka mesto množstvo športových i odpočinkových aktivít. Ako prvý menujme anglický park vybudovaný v 18. storočí, ktorý je prvý svojho druhu v Maďarsku. Park sa rozkladá okolo brehov Malého jazera na ploche 200 hektárov. Jedná sa o chránenú oblasť, kde sa môžete venovať napríklad rybárčeniu. Staré jazero ponúka niekoľko pláží a možnosti kúpania. Jazdia tu výletné lode a na nábreží si môžete malú loďku aj zapožičať. Na svoje si tu prídu aj milovníci fauny. Staré jazero je chránenou oblasťou medzinárodného významu. Jazero priťahuje veľké množstvo rôznych druhov vodných vtákov. Z ďalších aktivít, ktoré ponúka mesto Tata, môžete využiť kúpeľný komplex Fényesfürdö. Milovníci turistiky sa môžu vydať na túru do pohoria Gerecse.

Doprava

Do mesta Tata chodí mnoho pravidelných autobusových i vlakových spojov. Ďalšou možnosťou je využitie leteckej dopravy. Najbližšie medzinárodné letisko sa nachádza v meste Budapešť . Vhodná je aj vlastná doprava, pretože až na kraj mesta Tata vedie medzinárodná diaľnica z Bratislavy do Budapešti.


Informácie a fakty

GPS: 47.65, 18.3167
Nadmorská výška: 124 m
Najbližšie hranice: Slovensko, 10 km
Vzdialenosť od hlavného mesta: Budapešť, 72 km
Dátum poslednej aktualizácie: 2012-10-21 23:52:01

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie

Tieto údaje sme dostali ako návrhy od komunity užívateľov TIXIK. Teraz čakajú na overenie majiteľom. Informácie si radšej overte na oficiálnom webe: http://www.tata.hu

Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Doprava a dopravné možnosti: železničná
Majiteľom zatiaľ nepotvrdené informácie Mínusy: ďaleko od letiska

Vidíte chybu? Pomôžte nám ju opraviť

Tata: Recenzie

Tata zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

TataDunaszentmiklós (8km)Neszmély (9km)Tatabánya (12km)Tarján (15km)Komárom (18km)Vértessomló (16km)Tát (27km)Zsámbék (32km)

Webmap: 1 2 3