TIXIK.sk » Mestá » Vlkolínec

Vlkolínec - ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Vlkolínec: Strážca pobytu
Vlkolínec Mapa Mapa hotelov v Vlkolínec

VlkolínecVlkolínec

Súvisiace témy

Vlkolínec: Fotografie

Odporúčané hotely Vlkolínec


Zobraziť všetky »


Vlkolínec: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Vlkolínec Mapa Plánovač výletu na mieru
Najlepšie hotely v meste, Penzióny, Apartmány priamo v meste, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Mapa hotelov, Satelitná Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Vlkolínec a doprava


Turistické informácie

Kategória: Mestá, Aktuálny čas: 18:40:01, Nadmorská výška: 721m

Vlkolínec je obec a unikátna pamiatková rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku . Dnes je súčasťou mesta Ružomberok , ktoré sa nachádza v severovýchodnom výbežku pohoria Velká Fatra . Obec Vlkolínec je od roku 1993 na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO .

Živá pamiatková rezervácia ľudovej architektúry

Vlkolínec je skutočný klenot na zozname slovenských pamiatok UNESCO . Tento najlepšie zachovávaný súbor pôvodnej ľudovej architektúry na Slovensku je totiž zároveň aj živá obec, v ktorej žijú asi tri desiatky stálych obyvateľov - ktorí dodnes chodia pre úžitkovú vodu k potoku, pretekajúcom celou obcou, a stretávajú sa pri studni s pumpou pod obrovskou lipou, ktorá tomuto prirodzenému centru dediny dodáva osobitý pôvab. Vďaka neobvykle veľkému počtu zachovalých ľudových stavieb bola táto obec vyhlásená roku 1977 pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. V obci Vlkolínec môžete obdivovať 55 zrubových dreveníc, z ktorých 18 je trvalo obývaných, dokonca aj rodinami s deťmi. Nájdete tu niekoľko vzácnych stavieb - zrubovú dvojpodlažnú zvonicu z roku 1770, barokovo klasicistický kostol Navštívenia Panny Márie či zrubovú rumpálovú studňu z roku 1860. Na tunajšom cintoríne sa zachovali kamenné a liatinové kríže. V obci môžete navštíviť aj múzeum - v dome č. 15 z roku 1886 sa nachádza expozícia pôvodného štýlu bývania a architektúry z obdobia začiatku 10. storočia. Nájdete tu aj predmety, ktoré sa kedysi používali v domácnostiach a pri práci v poľnohospodárstve. Navštíviť môžete tiež Kostol Nanebovzatia Panny Márie (po dohode - pán Anton Sabucha, dom č 9028) .

Praktické informácie

Vstupné do dediny Vlkolínec je 2 eurá, celoročne. Múzeum je otvorené od mája do septembra. V obci je informačné centrum (informácie, predaj máp, suveníry) .

Ako sa tam dostať

Autom z Ružomberku , odbočka na ceste E77 (smer Banská Bystrica ) . Po 3 km je po pravej strane značená odbočka na Vlkolínec. Platené parkovisko je na okraji obce. Iná možnosť je mestským autobusom z Ružomberku, do zastávky Biely Potok. Odtiaľ potom pešo asi 20 minút po ceste alebo po žltej turistickej značke (návrat do Ružomberka po zelenej značke, asi 40 minút chôdze) . Priamo vo Vlkolínci sa môžete aj ubytovať v niektorej z chalúp k prenájmu (napr. Chalupa Margita) , v letnej sezóne je rezervácia nutná.


Informácie a fakty

GPS: 49.0394, 19.2783
Nadmorská výška: 721 m
Plusy:
Mínusy:
Vhodné pre:
Zaujímavosti:
Doprava a dopravné možnosti:
Počet obyvateľov:
Prostredie mesta:
Business travel (priemysel):
Aktivity:
Dátum poslednej aktualizácie: 2012-10-26 16:05:18

Vlkolínec: Recenzie

Vlkolínec zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

Ružomberok (4.9km)Likavka (6km)Liptovská Teplá (12km)Bešeňová (13km)Lúčky (13km)Pavčina Lehota (21km)Liptovský Trnovec (21km)Liptovská Sielnica (21km)Párnica (18km)

Webmap: 1 2 3