TIXIK.sk » Slovensko » Trnavský kraj » okres Dunajská Streda » Vodné dielo Gabčíkovo

Vodné dielo Gabčíkovo, Slovensko - ubytovanie

  
Dátum príchoduDátum odchodu

Porovnanie cien ubytovania - cenové porovnanie hotelov

Otvoriť do nového okna:

Vodné dielo Gabčíkovo: Strážca pobytu
Vodné dielo Gabčíkovo Mapa Mapa hotelov v Vodné dielo Gabčíkovo

Súvisiace témy

Vodné dielo Gabčíkovo: Fotografie

Odporúčané hotely Vodné dielo Gabčíkovo


Zobraziť všetky »Vodné dielo Gabčíkovo: Turistický sprievodca - tipy na výlety, turistika, najlepšie reštaurácie


Vodné dielo Gabčíkovo Mapa Plánovač výletu na mieru
Mestá v okolí Mestá v blízkosti, Najlepšie hotely v blízkosti, Penzióny, Najlacnejšie ubytovanie, Luxusné hotely, Satelitná Google mapa, Turistická mapa regiónu, Cyklotrasy, Plánovač výletov, Vodné dielo Gabčíkovo a doprava
Holíčska41km
Stará radnica43km
Devínska Kobyla - Sandberg53km


Turistické informácie

Kategória: Vodné nádrže, Aktuálny čas: 21:39:33, Oficiálne WWW stránky :

Vodné dielo Gabčíkovo je priehradné jazero na Slovensku . Nachádza sa v južnej časti krajiny, tesne na hranici s Maďarskom . Leží na rieke Dunaj, v blízkosti hlavného slovenského mesta Bratislavy .

História

Vodné dielo Gabčíkovo sa začalo budovať v roku 1976 a to kvôli predchádzajúcim veľkým záplavám v roku 1954 a 1965. V tej dobe bol realizovaný tzv. Spoločný zmluvný projekt medzi ČSSR a Maďarskom. Celá stavba bola po dlhých rokoch dokončená až v 90. rokoch 20. storočia. Počas budovania sa stavba nevyhla problémom. V roku 1990 a 91 vznikla otázka, či projekt dokončiť. Maďari totiž poukazovali na mnohé ekologické riziká. V júli 1991 sa nakoniec Československo rozhodlo v stavbe pokračovať. Už vynaložené náklady na výstavbu totiž boli veľké a prípadné zastavenie stavby by bolo veľkou stratou.

Súčasnosť

Vodné dielo Gabčíkovo dnes zaberá rozlohu 46 km2. Účelom vodného diela je hlavne ochrana pred povodňami, ktoré na priľahlom území Dunaja už viackrát spôsobili katastrofické záplavy. Vodné dielo tiež zabezpečuje plynulú celoročnú splavnosť, poskytuje elektrinu (v množstve cca 8% ročnej spotreby Slovenskej republiky) , stabilizuje koryto Dunaja a vytvorilo podmienky pre ochranu vnútrozemskej delty Dunaja. Súčasne vytvára možnosti pre rekreačný rozvoj celého priľahlého územia. Aj preto je Vodné dielo Gabčíkovo obľúbený cieľ turistov. Sú tu športové zariadenia, vrátane kanálov s divokou vodou. Zaujímavou turistickou atrakciou sú tunajšie veľké plavebnej komory.


Informácie a fakty

GPS: 47.8804, 17.5383
Nadmorská výška: 123 m
Doprava z letiska:
Nadmorská výška:
Dátum poslednej aktualizácie: 11.10.2012 19:01:06

Vodné dielo Gabčíkovo: Recenzie

Vodné dielo Gabčíkovo zatiaľ nikto nehodnotil. Vlož svoju recenziu ako prvý, ďakujeme!

Mestá v okolí

Lipót (6km)Hédervár (8km)Vrakúň (8km)Veľký Meder (17km)Dunajská Streda (14km)Dunakiliti (21km)Dunajský Klátov (21km)Šamorín (24km)Rajka (29km)

Webmap: 1 2 3